buvusios parodos

Rugsėjo 1 dieną, 18 val. atidaroma Aisčio Kavaliausko paroda „Stebėtojas“ vyksianti GRAFO galerijoje, Trakų g. 14.

Aistis Kavaliauskas (1991) yra jaunosios kartos atstovas, kuriantis įvairių formų vizualinį meną. Neretai apsistojantis ties erdviniais objektais ir koliažais, šiuo metu menininkas dirba su konceptualiąja grafika, šiuolaikine skulptūra, tapyba ir instaliacijomis. Studijų metais Kavaliausko darbuose atsiradęs miesto personažas dar šiandien menininkui yra svarbus. Pastarąjį jis tyrinėja per nuolatos kintančias struktūras fiziniuose ir socialiniuose lygmenyse. Įvairūs miestuose vykstantys reiškiniai, turintys vienokias ar kitokias vizualines išraiškas yra Aistį Kavaliauską dominantys veiksniai. 

Menininko kūryba tik iš pirmo žvilgsnio yra paprasta, lyg nieko neartikuliuojanti arba artikuliuojanti nieką. Štai ciklo “Šešėlių teatras” drobėse regimas paprastumo paradoksas atveria gilesnį dialogą su žiūrovu. Naudodamas šešėlių teatrą, kaip metaforą ir šešėlio atidengimo-paslėpimo momento paradoksą menininkas suteikia galimybę patirti ir pamatyti realaus ir sur-realaus pasaulių samplaikos estetiškumą. Kaip pasisako jis pats “būtent dermės tarp šešėlių teatro iliustracijų ir urbanistinės sienų estetikos sukuria naują vaizdo suvokimą, kuris kviečia interpretuoti regimą vaizdą, matant tik jo fragmentą”.

Aisčio Kavaliausko meno kūrinių stebėtojas atranda save neribotame laike ir lokacijoje. Tokį pojūtį pasiekti padeda menininką įkvepiantys ir kūriniuose naudojami modernaus, XXI a. ir street art’o kultūros įvaizdžiai, siužetai ir simboliai. Pastarieji dėl istorinio naratyvo ir vis dar kvestionuotinos vietos meno erdvėje (nuolatos kylanti diskusija apie street art’ą ar tai menas ar labiau socialinės akcijos) leidžia žiūrovui jaustis lyg nuolatos kintančioje ir dinamiškoje erdvėje arba tokią susikurti. 

Pirmojoje autorinėje parodoje “Stebėtojas | The Observer” supriešindamas privačiosios (namų erdvė) ir viešosios (gatvė) erdvės interesus Aistis Kavaliauskas įsilieja ir kuria šiuolaikinę tapybos tradiciją, kurioje juntama sociumo ir meno erdvės sintezė kasdieniame žingsnyje. Parodos metu išeksponuotais kūriniais menininkas svarsto žvilgsnio galią ir jos kaitą. Kodėl kartais jaučiamės stebimi, nors esame vieni saugioje erdvėje? Kodėl vieni žvilgsniai verčia jaustis saugiai, o kiti – kelia nerimą? Aisčio Kavaliausko matomuose miškuose ne mes matome miškus, bet pastarieji stebi mus. Įžengiant į galerijos erdvę menininkas žiūrovus pasitinka savo tekstu lyg užduodamas toną, kad stebėtojas yra gyvas personažas. Mums visiems belieka pasirinkti ar liksime stebimi, ar tapsime stebinčiaisiais.

Parodos kuratorė Aistė Marija Grajauskaitė

Parodos vyks iki 2017 10 24

 


 

Živilės Minkutės ir Eglės Pilkauskaitės dueto paroda

“Unbearable simplicity of being |Nepakenčiamas būties lengvumas"

 

 

Parodoje “Unbearable simplicity of being |Nepakenčiamas būties lengvumas" pristatoma jaunosios kartos menininkių Živilės Minkutės ir Eglės Pilkauskaitės kūryba.

Nors menininkės atstovauja skirtingas meno sritis ir savo išraiškai naudoja skirtingas menines kalbas, jom abiem yra būdingas darbuose randamas ir sunkiai išartikuliuojamas, rodos paprastumu ir lengvumu įkrautas emocionalumas.

Švarios baltos aplinkos estetikoje kvestionuodamos būties monadą menininkės, nors ir naudodamos skirtingas menines kalbas, parodoje užmezga dialogą apie būtį. Dialogą apie iš pažiūros apgaulingai lengvumu alsuojančią skaidrią aplinką, tačiau atsirandantį tos pačios aplinkos sunkumą, aštrumą ir nepakenčiamumą. Kūryba joms atsiveria, kaip žaidimas, kuriame atsiranda erdvė, ir joje – erdvėje - matomi ir kuriami objektai tampa subjektais bei nuolat pranyksta aktyviame buvime.  

Menininkės sukurdamos meno kūrinius juose atveria vizualinę semiotiką, t. y., Živilės Minkutės ir Eglės Pilkauskaitės kūriniai tampa perskaitomais tekstais apie kasdienį gyvenimą. Naudodamos objektus ar įvizualintus – emocinius pasaulius jos paverčia kūrinius redukuotos tikrovės modeliais, kuriuos mes, kaip žiūrovai turime savo suvokimu kompensuoti ir užpildyti praleistas dalis. Darbuose atrandame vyraujančius naratyvus nuo skirtingų emocinių pasaulių iki griūvėsio ir griūties grožio estetikos. Dėl savo apgaulingo paprastumo visi meno darbai reikalauja žiūrovo įdėmaus, jautraus ir atviro žvilgsnio.

Lyg vandeniu užlietos grafinės linijos nardinančios į jungiančius emocijų pasaulius ar iš liepsnojančiai baltos erdvės išnyrantys juodi objektai sukuria savotišką, dar neįvardijamą estetiką bei pratęsia tapybos, grafikos ir skulptūros definicijas savo esatimi.

Parodos kuratorė | Aistė M. Grajauskaitė

Parodos trukmė | 2017 03 02 - 2017 04 21

 


 

Grupinė paroda

„The Metaphysical Muse | Metafizinė mūza” 

 

 

GRAFO galerijos grupinės parodos „The Metaphysical Muse | Metafizinė mūza” pagrindinė idėja paremta reakcija į stebėtojo-žiūrovo pozicijos vienpusiškumą, kuomet norima akreipti dėmesį, jog meno kūrinio veikimui yra būtinas ne tik aktyvus menininko bet ir žiūrovo žvilgsnis.

Būtent stebėtojo būvimas nusako meno kūrinio veikimą bei jo galią, o pastarasis atsitiktine ir nereguliuojama tvarka inspiruoja žiūrovą patirti emocijas sukeltų prisiminimų dėka. Tokiu būdu atsirandantis metafizinis pokalbis tarp menininko, meno kūrinio ir žiūrovo suteikia galimybę ne tik vieniems kitus papildyti, tačiau ir bendradarbiauti. Konceptualusis žinojimas kas yra pavaizduota kiekviename meno kūrinyje yra pasireiškiantis tiek, kiek pats stebėtojas leidžia jam pasireikšti. Būtent stebėtojo-žiūrovo regos momentas suteikia pačiam kūriniui santykinę nepriklausomybę nuo kūrėjo estetinių pažiūrių. Kitaip tariant, kiekvienas iš mūsų žiūrėdamas į meno kūrinį jame suras daug daugiau idėjų, jausmų ir naratyvų, nei pats menininkas norėjo kūriniu perteikti. 

Šią parodą sudarys dviejų etapų ekspozicijos keitimas. Pirmasis žiūrovą pasitiks parodos atidarymo metu t. y. 2016 metų gruodžio 11 dieną, o antrasis – 2017 metų sausio 18 dieną. Abi parodos dalys bus organiškai ir autonomiškai veikiančios, nepriklausomos viena nuo kitos, tačiau taip pat viena kitą papildančios dėl esamos bendros koncepcijos.

Visos parodos metu ekspozicinėje salėje bus girdimas specialiai šiai parodai sukurtas muzikos grojaraštis, kurio autorius muzikos prodiuseris David Cok.

Parodos dalyviai kviestiniai menininkai iš įvairių Pasaulio šalių: Anders W. Ø. Larsen (DK), Gaston Ugalde (BL), Genti Korini (AL), Martin Liebscher (DE), Paul McDevitt (GB), Peter Bond (DK), Sofie Bird Møller (DK), Trine Søndergaard (DK), Tjorg Douglas Beer (DE).

Parodos kuratorė Aistė M. Grajauskaitė.

Parodos trukmė 2016 12 11 – 2017 02 25

 


 

 

Grupinė paroda

ŠIUOLAIKINĖS DANŲ TAPYBOS ŠVIESOJE

 

Meistriškas gamtos šviesos suvaldymas, ryškios spalvos ir linijos žaismė su ispaniškų meninų leitmotyvais, šaltas ir futurizmu dvelkiantis miesto konceptualizmas taip šiandien atrodo danų tapyba.
 
Ne paslaptis, jog Skandinavijos šalių tapyba – Lietuvoje ne tik itin retai analizuojamas reiškinys, tačiau dar rečiau sutinkamas, o danų tapyba užima ypatingą vietą jos lauke.
 
Iki XIX a. vidurio Europai nepažinta ir įvairių įtakų paveikta danų tapybos mokykla buvo vėl atrasta XX a. pabaigoje. Pastebimas kryptingas žengimas nuo nacionalistinės link internacionalistinės tapybos braižo atvėrė ne tik daugiau kelių į meno pasaulio rinką, tačiau ir sukūrė unikalų danų braižą. Gebėdami išlaikyti tradicijas ir toliau plėtoti savitą, skandinavišku šviesos suvaldymu pasižyminti, braižą ir jį papildyti savo krašto emocija danų dailininkai yra puikiai žinomi visame pasaulyje.
 
GRAFO galerija didžiuojasi galėdama pristatyti tris puikiai žinomus ne tik Skandinadijos šalyse, bet ir visame Pasaulyje dailininkus. Grupinėje parodoje “In The light of contemporary danish painting | šiuolaikinės danų tapybos šviesoje” gero meno mėgėjams ir mylėtojams bus pirmą kart Lietuvoje pristatomi trys menininkai - Carsten Frank, Christina Blaabjerg, Bentemarie Kjeldbæk.
 
GRAFO neabejoja, kad šios parodos metu kiekvienas, nuo meno mylėtojo iki meno gerbėjo ir kolekcionieriaus ras kažką artimo sau, nes unikalų šios šalies tapybos braižą papildantys skandinaviškam kraštui būdinga emocija danų dailininkai yra puikiai žinomi šiandieniniame dailės kontekste ne perniek.
 
Parodos trukmė: 2016-10-13 - 2016-11-26
 

 

Kristian Vodder Svensson paroda ir

viešo tapymo performansas

 

"Savo naujausiuose kūriniuose, nutapytuose akriliniais dažais ant drobės, menininkas sukuria plūduriuojančius pasaulius, kurie yra labai detalūs ir kviečiantys tyrinėti. Tik nuo kiekvieno žmogaus priklauso, ką jis šiuose kūriniuose mato ir kaip tą vaizdą interpretuoja. Tai viena iš priežasčių, kodėl Kristian Vodder Svensson nesuteikia pavadinimų kūriniams. Be jokios abejonės, menininko paveikslai perteikia nuostabias vizijas, iš kurių veržiasi poezija ir beprasidedantis nuotykis."
- Trine Ross

Kristian Vodder Svenson (g. 1976, Danija) pristato naujausius savo kūrinius, nutapytus specialiai parodai Vilniuje, galerijoje GRAFO. Iki parodos atidarymo, menininkas ketina nutapyti dar vieną paveikslą. Tapymo procesą galės stebėti visi norintys.

Parodos atidarymas: rugsėjo 1 d., 18:00 val
Parodos trukmė: 2016-09-01 - 2016-10-08

Performanso laikas: rugpjūčio 29 - rugsėjo 1.

 


 

Personalinė paroda 

Irving TORRES BARROSO | KUBA

 

Moterys, spaudžiančios didelius cigarus lūpose.. 
Vyrai pliekiantys kortomis..
Minia besišypsančių vaikų, prašančių saldainių..
Restauratorių nepaliesta ispaniška kolonijinė architektūra..
Įvairiaspalviai amerikietiški ikikariniai ševroletai...
Kaitra..
KUBA. 


Galerija GRAFO pristato vieną ryškiausių Kubos dailininkų – tapytoją Irving Torres Barroso (Cienfuegos, 1979). Tai yra menininkas, reflektuojantis Kubos kasdienybę. Tapydamas aliejiniais, automobiliniais dažais, mišria technika, Irving’as priešpastato globalizacijos problematiką ir žmogaus moralines vertybes šiandieninėje Kuboje. Ryškios spalvos, ekspresyvūs potėpiai ir metaforos, slypinčios nutapytuose motyvuose atskleidžia šiuolaikinės socialistinės Kubos realijas: ekonomikos įtaką visuomenei, materializmą, vartotojiškumą bei susvetimėjimą. "Mano viduje glūdi beišsiveržiantis sprogimas, - sako Irving’as Torres’as Barroso - daugelis mano darbų yra apie žodžio laisvę."

Koks yra Kubos menas – sunku apibrėžti. Bet kuriuo atveju – tai revoliucingas, drąsus menas, dvelkiantis pašaipa propagandai. Kviečiame atrasti Kubą pagal Irving Torres Barroso.

 

 


  

G|R|A|F|O Tarptautinėje meno mugėje ART VILNIUS'16
 

GRAFO stendas: 5.33. Menininkai | Artists: Vilmantas Marcinkevicius (Lietuva), John Reuss (Germany)
 
2016-06- 09 (ketvirtadienis | Thursday) 12.00 – 22.00 (12.00 – 15.00 ėjimas TIK su kvietimais | Invitations; 15.00 – 20.00 įėjimas su bilietais | Tickets)
 2016-06- 10 (penktadienis | Friday) 11.30 – 20.00 | 2016-06- 11 (šeštadienis | Saturday) 11.30 – 20.00 | 2016-06- 12 (sekmadienis | Sunday) 11.30 – 18.00
 
Meno mugė vyks | Artfair address: LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius. Mūsų kontaktai | Contact us: +37066606555, info@grafogalerija.lt, www.grafogalerija.lt
 

 


 

Personalinė paroda 

Vilmantas Marcinkevičius | KAS TU, MANO DRAUGE

 
Vilmantas Marcinkevičius - išskirtinė figūra Lietuvos meno kontekste. Dar būdamas studentu, jis išsiskyrė ryškia ir ekspresyvia tapyba, kuri buvo ir yra stipriai nutolusi nuo tradicinės Lietuvos tapybos mokyklos.  
 
Šiandien jis - tarptautiniame meno lauke žinomas menininkas. Beveik dvidešimtmetį bendradarbiaudamas su viena stipriausių Danijos meno galerijų Galleri NB, Vilmantas užima labai stiprias pozicijas Skandinavijos šalių, ypatingai Danijos, meno rinkoje. Pradedant ankstyvąja, ir baigiant šiandienine menininko kūryba, ryškėja svarbiausias motyvas Vilmanto tapyboje - moteris. Kas ji? Kokia ji? Menininko tapomų moterų, mergaičių, šventųjų ir "neįšventintųjų" atvaizduose netrūksta seksualumo, gaivališkumo, agresijos, tyrumo, o kartais ir vulgarumo. Vilmanto kūryboje apstu jausmų ir įtraukiančių emocingų scenų. Taigi, kas tu, mano drauge?
 
Po dviejų metų pertraukos, Vilmantas rengia personalinę parodą šiuolaikinio meno galerijoje "GRAFO". Parodoje "Kas tu, mano drauge" bus eksponuojami Lietuvoje dar nerodyti ir visiškai nauji menininko kūriniai.
 
 
 

 

GRAFO kalba apie save per LRT

Galerijos visai kaip žmonės. Vienos traukia minias, norinčias susipažinti ir nuolat eiti į svečius. Kitos - mažos, gana tylios ir drovios, trečios - ką tik gimusios ir bandančios užmegzti santykį su lankytojais. LRT laidoje "Durys atsidaro" mūsų galerijos vadovė Julija Dailidėnaitė pasakoja apie GRAFO galerijos gimimą.
 

 

 


 

 Personalinė paroda

Henriette Hellstern | SKAIDRUMAS

 
 
 
Henriette Hellstern personalinė paroda "Skaidrumas" 
Atidarymas: 2016-02-26 | Penktadienis | 19:00 val 
Adresas: Trakų g. 14, Vilnius, Lietuva


Mūsų gyvenime būna akimirkų, kurias mes ryškiai prisimename. Tai akimirkos, kai mes žinojome, kad turime stengtis arba turime bėgti. Tada atėjo ir pasibeldė į duris kurtinanti tyla. Pečiai buvo ramūs, kvėpavimas galėdavo pasiekti skrandį, o mes jausdavome aiškumą ir išsigelbėjimą. 

Paroda “Skaidrumas” akcentuoja valios stiprybę ir asmenines kovas vedančias į palengvėjimą, į gyvenimo ir minties lengvumą, į visiškai aiškias mintis. Dinamiški potėpiai, gausus dažų varvinimas, menininkas, istorija ir priemonės susijungia ir sukuria pagrindą šiam ekspresyviam, spalvingam, beodžiui ir nuoširdžiam pasakojimui.