istorija

Jau nuo XVI amžiaus šioje vietoje stovėjo rūmai. Yra žinoma, kad pastatas madingoje Vilniaus gatvėje priklausė garbingoms Oginskių, Tiškevičių šeimoms, o XVIII amžiuje tapo puikiu skoniu, laisvu mąstymu ir dideliais turtais garsėjančių Radvilų namais. Radvilos – viena įtakingiausių ir įdomiausių LDK didikų giminių. Šeima diplomatų, narsių karių ir mecenatų, bei gražuolių moterų, viena kurių susuko galvą net pačiam karaliui. Daugelis jų – smalsūs keliautojai ir meno žinovai, į Lietuvą vežęsi meno kūrinius bei naujausias Vakarų Europos vyno, maisto bei aprangos ir gyvenimo būdo madas. 

Viena jų – čia gyvenusi Teofilija Radvilaitė Moravska. Tai buvo moteris! Meno žinovė, aistringa kolekcininkė ir prabangiausių puotų Vilniuje organizatorė. Laužiusi tradicijas tuomet, kai jos jai netiko. Na, kas jai galėjo uždrausti ištekėti iš meilės? Arba – užsimanyti vienai išgerti gero vyno? Pasakojama, kad kai tarnai atsisakė patiekti vyną vienišai damai, šioji pasiėmusi kirvį tiesiog išlaužė norimo vyno spintos duris. Prisipildė taurę, gurkštelėjo ir nusišypsojo pati sau. Teofilijos sūnus Dominykas gavo puikų išsilavinimą, o iš mamos išmoko vertinti stiprias moteris. Jis vedė aktorę, Mariją Korvelytę Moravską, kuri vėliau ėmėsi vadovauti suklestėjusiam Vilniaus teatrui ir tapo šių rūmų šeimininke. Rūmai iki pat XIX amžiaus buvo vieta rinktis vertinantiems meną, madą ir gerą skonį. Čia aptariami naujausi Vilniaus gandai, ragaujamas retas vynas ir gardus maistas, įvertinamos Vakarų Europos sostinių naujausios mados ir, žinoma, teatro pastatymai bei meno kūriniai. Ar galėjo tokia vieta išnykti be jokio pėdsako? 

Galerija GRAFO – rimtai pretenduoja tapti svarbiu kultūros centru, neapsiribojančiu lietuviška meno ir gero skonio erdve. Čia bus rengiamos Skandinavijos ir Šiaurės Europos menininkų parodos, susitikimai su meno gurmanais ir ekspertais bei rūšinio vyno degustavimo vakarai. Šalia gero meno kitaip suskambės pokalbiai, gims naujos mintys ir naujų atspalvių įgaus išskirtinio vyno gurkšnis – linkėjimai dabartiniams vilniečiams nuo Teofilijos Radvilaitės.